Aztán itt van ez a nagy angol nyelv tanulás is minden egyéb dolgom mellett...
A nagy náthás és fülgyulladásos, miegymás megbetegedések legjobb ellenszere a forró, finom házi húsleves. Én szinte mindig ezt kértem anyukámtól, mikor mentem haza a kollégiumból. Most tőlem kérik a gyerekek...és hát szerintem minden hétvégén képesek lennének húslevest enni :)
Igen, tudom...milyen recept ez már....ki ne tudna húslevest főzni...De én is találkoztam már sokféle húslevesnek nevezett valamivel...és mikor megkérdeztem, hogy nem szoktak bele tenni zellert, karalábét, stb. csak furcsán meresztgették rám a szemüket...sőt, volt aki még a zellert sem ismerte. Szóval igenis jogosnak gondolom az én Édesanyám békebeli (legalábbis számomra), régi gyermekkori, igazi húsleves receptjét közzé tenni. A gyerekek pedig előttem úgyszintén nem ismerték az igazi húsleves ízét...többek között biztos azért is imádják most, mert legalább tudják, hogy ez A HÚSLEVES.
Igazi Húsleves (nekünk)
Hozzávalók:
- 2-3 levescsont, 2-3 csibe farhát, 2-3 csirkeszárny
(én ebbe szoktam belefőzni a karajról leszedegetett, számomra zsírosnak ítélt részeket is),
de jó bele 1 pulykaszárny is...a lényeg, hogy ha lehet, akkor többféle hús kerüljön bele
(én ebbe szoktam belefőzni a karajról leszedegetett, számomra zsírosnak ítélt részeket is),
de jó bele 1 pulykaszárny is...a lényeg, hogy ha lehet, akkor többféle hús kerüljön bele
- 5-6 sárgarépa
- 3-4 petrezselyem gyökér
- 1 kicsi zeller
- 1 kicsi karalábé
- 1 nagy hagyma
- 4-5 gerezd fokhagyma
- 1 közepes burgonya
- só, ételízesítő, 8- 10 szemesbors
- 1 kis paprika
- esetleg pár kelbimbó, egy két levél káposzta, pár gomba, csak ha van itthon...
Elkészítés:
A leveshez egy nagy edényben odateszem a hideg vizet a hússal. Ahogy elkezd gyöngyözni, forrni leszedem a hús habját. Ezt többször is megismételem. (Ez az egyik titka, hogy ne legyen zavaros a későbbiekben a levesem). Ha már nem keletkezik több hab, akkor bezöldségelem a levest. Mehet bele a meghámozott, egészben hagyott, esetleg félbe vágott sárga répa (méretétől függően), petrezselyem gyökér, zeller, karalábé, hagyma, fokhagyma, burgonya és a többi zöldség is (kelbimbó, káposzta levél, stb. Ezután a fűszerek. A levest nagyon lassú tűzön szabad csak főzni ( Ez a másik titka.), éppen hogy csak gyöngyözzön. Legalább 2-3 órát szoktam főzni. Ha minden jó puha, akkor lekapcsolom a tűzhelyet és öntök rá egy nagy pohár hideg vizet, hagyom egy negyed órát pihenni és csak utána szűröm le. A levest merőkanalanként egy sűrű szűrőn átszűröm egy másik lábosba. Ebben főzöm meg a levestésztát, ami lehet cérnametélt, eperlevél, apró csiga...kinek melyik tetszik. A zöldséget mi általában a leveshez adjuk a hússal együtt. Így viszont nagyon laktató és másodiknak nem kell valami nagy dolgot kitalálnom mellé. De ahogy anyukám is, így én is van, hogy bouf-öt (Salat de Böf-öt, vagy ahogy nálunk sokszor emlegettük..Töf-töf) csinálok belőle...ez tulajdonképpen a majonézes francia saláta. Ha pedig egész csibecombokat főzök bele, akkor azt a leves leszűrése után akár ki lehet pirítani fokhagymásan és egy kis krumplipürével kész is a második fogás.
Jó Étvágyat!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése